Album Než zhasnem je hotové

Nápad natočit album vznikl někdy na podzim roku 2019. Chtěli jsme udělat o trochu víc než jen nahrát několik písní. Většina textů vyšla někde samostatně jako básně a my k nim přidali hudbu. A nápad byl přidat k nim ještě linoryty naší zpěvačky Marie a pak to dát celé dohromady, aby člověk měl doma krásnou věc na čtení, dívání i poslouchání. Nápad to byl skvělý, ale přišel koronavirus a my postupně zjišťovali, že si bereme větší sousto, než jsme schopni zvládnout a že budeme rádi, když alespoň natočíme ty písně.

Nahrávání není moc levná záležitost a tak jsme hledali jak to celé udělat. Vydali jsme se cestou sbírky přes službu startovač. Má to svoje výhody, protože první várka vylisovaných alb hned ví, kde bude bydlet. A má to taky svoje nevýhody, je to závazek. Slíbíme, že něco bude album a pak jsme v tlaku, že ho musíme udělat. Pro kampaň jsme si připravili video a vše co bylo potřeba, to byl začátek března, už jsme to chtěli spustit a přišla karanténa. Nikdo nevěděl co bude a nedával smysl ji začínat. Tak jsme to odložili, postupně jsme rušili domluvené koncerty a zkoušet se nesmělo. Situace se postupně zlepšovala, tak jsme se koncem dubna rozhodli, že do toho půjdem. Měli jsme vybrané studio Fascinum, měli jsme odhad kolik to bude stát a už jsme věděli, že naše původní plány byly moc velké. Měli jsme napočítané hodiny, do kterých se musíme vejít a bylo to dost nadoraz.

Kampaň jsme začali v květnu a dopadla dobře, podpořilo nás dost kamarádů, ale hodně nás podpořila i rodina. Tak jsme do toho šli. V prvních třech dnech jsme nahráli kytaru, basu a bicí najednou. Studio má dvě nahrávací místnosti, takže jsme bubeníka mohli mít zvlášť. A za měsíc jsme nahráli zpěv a sax a flétnu, taky si zahráli souběžně. Nahrávání byl pro nás docela záběr, nejsme žádní virtuozové a ve studiu bylo najednou všechno slyšet. Že moje kytarové kombo má moc jedovatý zvuk, že neladím s kytarou a hraju nerytmicky, že basa nemá zvuk jaký chceme, že zrychlujeme, že ve studiu hrajeme ustrašeně, no byl by to dlouhý seznam. Chybělo nám zkoušení a koncerty z jara, co jsme museli zrušit. Ale i tak jsme nahráli maximum, co jsme dokázali. Začátkem léta jsme dotočili hosty, Magda Eliášová si zazpívala druhý hlas v Už si nevzpomínám a Zuzka Křížová dohrála akordeon do Podzimních motýlů.

K mixu se Michal dostal až na podzim, koronavirus zasáhl i do jeho života a musel se začít živit něčím jiným než je hudba. Celé mixování bylo komplikované, protože se všechno řešilo po mailech, posílali jsme si nahrávky, dávali dohromady připomínky a Michal to po večer zpracovával. Přímo u mixu by se to řešilo lépe, ale nešlo to. Domluvili jsme křest na listopad Na pekárně a moc se těšili, až budeme moc album představit. Do poslední chvíle nebylo jasné jak to dopadne, tušili jsme, že už to asi nebude, ale bojovali jsme. Album se povedlo v listopadu vydat, ale na svůj křest ještě čeká.

Hodně jsme se na tom naučili a když to dnes posloucháme, tak víme co všechno bychom chtěli jinak. Asi to tak bude pokaždé. Jsme rádi, že to povedlo natočit a jsme rádi, pokud někoho potěší.

Dooušek – Už si nevzpomínám

Text básně Už si nevzpomínám je plný samoty po někom, kdo už není. Není až tak důležité jak se to stalo, ale zůstávají po něm prázdná místa. To bylo bylo i námětem pro videoklip, kde samota hraje důležitou roli. Natáčeli jsme sami v červenci v prostorech výtvarné školy StartArt.

Nové video – Jeřáby

Právě jsme dokončili nové video k Písni Jeřáby. Námět i realizace je ze studia Tina Bora. S Martinou a Bárou jsme se poprvé potkali koncem roku 2019. Martina o textu měla docela představu, jak by ho zpracovala a za pár měsíců poslala první verzi. Bylo v ní všechno, hodně odrážela text, ale bylo toho moc, bylo potřeba ubrat a celé to trochu zpomalit, nechat víc vyniknout záběry. Mysleli jsme si, že použijeme nahrávku ze Studia na stráni, ale už jsme začali chystat album Než zhasnem a zdálo se nám lepší počkat na novou. No a do toho přišla karanténa a všechno najednou bylo komplikovanější, než jsme si dokázali představit. S Marií jsme si mezi tím udělali výlet do Petrkova, kde jsme natočili pár záběrů, které se nakonec i použili. Je tam kousek statku, kde Bohuslav Reynek žil a taky cesta, která je kousek za jejich statkem. Nasbírali jsme pár nových záběrů vran a jíní a za pár měsíců vznikla nová verze. Zralejší a krásná.

Podpořte nás na startovac.cz

Dnes jsme zahájili kampaň na startovac.cz pro podporu nahrávání našeho alba. Chtěli bychom ho nahrát dobře a to stojí čas a peníze. Pokud nás chcete podpořit, přispějte libovolnou částkou nebo sdílením tohoto projektu. Dá nám to větší svobodu při nahrávání ve studiu. Děkujeme moc.

 

Rodrigo Amarante – Tuyo

Kdo viděl seriál Narcos, tak možná tuhle píseň pozná, i když takhle jen s kytarou zní trochu jinak. Je krásná i takhle jednoduše i v arange v jakém je ve filmu. Rodrigo Amarante je skvělý osobitý písničkář, hrající na podivnou bílou kytaru, ale i ta dává jeho písním jedinčnost.